1
sp.zn. sukls168149/2011
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Brufen 400 mg šumivé granule
Ibuprofenum
Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však přípravek Brufen 400 mg šumivé
granule musíte užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co nejvíce prospěl.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší
- do 3 dnů při léčbě horečky a do 4 dnů při léčbě bolesti u dospívajících a dospělých
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete
jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím sdělte to
svému lékaři nebo lékárníkovi.
Úplný název Vašeho léčivého přípravku je Brufen 400 mg šumivé granule. V této příbalové
informaci se používá zkrácený název Brufen 400 mg.
Co naleznete v této příbalové informaci
1. Co je přípravek Brufen 400 mg a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Brufen 400 mg užívat
3. Jak se přípravek Brufen 400 mg užívá
4. Možné nežádoucí účinky
5. Jak přípravek Brufen 400 mg uchovávat
6. Další informace
1. CO JE PŘÍPRAVEK BRUFEN 400 mg A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Brufen 400 mg patří do skupiny léčiv zvaných nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID). Jeden
sáček přípravku obsahuje 400 mg ibuprofenu.
Tento přípravek se používá:
k úlevě od mírné až středně silné bolesti to zahrnuje menstruační bolesti a bolesti kloubů při
onemocněních jako revmatoidní artritida (v případě bolesti kloubů je užívání přípravku možné
pouze po poradě s lékařem),
k potlačení horečky (vysoké teploty).
Přípravek mohou užívat dospělí a dospívající starší 12 let (s tělesnou hmotností 40 kg a vyšší).
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK BRUFEN
400 mg UŽÍVAT
Neužívejte/nepodávejte Brufen 400 mg:
dětem mladším než 12 let,
jestliže jste alergický(á) na ibuprofen nebo na kteroukoli další složku přípravku (uvedenou v
bodě 6),
jestliže jste měl(a) v minulosti alergickou reakci na ibuprofen, na kyselinu acetylsalicylovou
nebo jiná nesteroidní antirevmatika příznaky zahrnují zarudnutí kůže nebo vyrážku, oteklý
obličej nebo rty, ucpání nosu, sípání nebo dušnost,
jestliže máte (nebo jste v minulosti měl(a) dvakrát či víckrát) krvácení nebo vřed
žaludku/dvanáctníku (peptický vřed),
2
jestliže máte nebo jste v minulosti měl(a) krvácení nebo perforaci (proděravění) žaludku nebo
střeva v důsledku užívání nesteroidních antirevmatik,
jestliže trpíte závažným onemocněním jater nebo ledvin,
jestliže máte závažné srdeční selhání nebo onemocnění věnčitých tepen srdce (ischemická
choroba srdeční),
jestliže trpíte krvácením do mozku (cerebrovaskulárním krvácením) nebo jiným aktivním
krvácením,
jestliže máte onemocnění, které zvyšuje pravděpodobnost krvácení,
pokud jste v posledních 3 měsících těhotenství, více informací viz Těhotenství, kojení a
fertilita,
jestliže trpíte významnou dehydratací (odvodněním organismu) způsobenou zvracením,
průjmem nebo nedostatečným příjmem tekutin.
Brufen 400 mg neužívejte, pokud se na vás cokoli z výše uvedeného vztahuje. Máte-li jakékoli další
pochybnosti, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Brufen 400 mg se poraďte se svým lékařem:
jestliže máte chronické zánětlivé onemocnění střeva, například zánět tlustého střeva s vředy
(ulcerózní kolitida), zánětlivé onemocnění postihující celý trávicí trakt (Crohnova choroba)
nebo jiná onemocnění žaludku nebo střev,
jestliže máte poruchu tvorby krevních buněk,
jestliže máte problémy se srážlivostí krve,
jestliže trpíte alergiemi, sennou rýmou, průduškovým astmatem, chronickým otokem nosní
sliznice, vedlejších nosních dutin nebo nosní mandle, nebo chronickým obstrukčním
onemocněním dýchacích cest z důvodu zvýšeného rizika rozvoje zúžení dýchacích cest s
obtížemi při dýchání (bronchospasmus),
jestliže trpíte oběhovými problémy v tepnách dolních a horních končetin,
jestliže máte problémy s játry, ledvinami, srdcem nebo vysoký krevní tlak,
jestliže jste právě podstoupil(a) velkou operaci,
jestliže jste v prvních šesti měsících těhotenství,
jestliže kojíte,
jestliže máte plané neštovice,
jestliže máte systémový lupus erythematodes (SLE) nebo jiné autoimunitní onemocnění,
jestliže máte dědičné onemocnění barviva hemoglobinu v červených krvinkách (porfyrie).
Promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem před užitím přípravku Brufen 400 mg, pokud se na
vás vztahuje cokoli z výše uvedeného.
Starší pacienti
Starší pacienti si musí být vědomi zvýšeného rizika nežádoucích účinků, zejména krvácení a
perforace trávicího ústrojí, což může být smrtelné.
Nejnižší účinná dávka
K minimalizaci rizika nežádoucích účinků je třeba vždy užívat nejnižší účinnou dávku. Použití vyšší
než doporučené dávky může zvyšovat riziko nežádoucích účinků.
U přípravku Brufen 400 mg existuje riziko závažných nežádoucích účinků. Pokud k nim
dojde, postupujte podle informací uvedených v bodě 4.
Srdeční infarkt a mozková mrtvice
Jestliže trpíte srdečními problémy, měl(a) jste v minulosti mrtvici nebo si myslíte, že máte zvýšené
riziko pro vznik těchto onemocnění, promluvte si před užitím tohoto přípravku se svým lékařem
3
nebo lékárníkem. To platí například, pokud máte vysoký krevní tlak, cukrovku, vysoké hladiny
cholesterolu nebo pokud kouříte.
Tento přípravek může způsobit mírné zvýšení rizika srdečního infarktu (infarktu myokardu) nebo
mrtvice. Zvýšené riziko je pravděpodobnější v případě užívání vyšších dávek nebo při dlouhodobé
léčbě. Neužívejte větší než doporučené množství tohoto léku.
Děti do 12 let věku
Tento přípravek se nesmí podávat dětem do 12 let.
Další léčivé přípravky a přípravek Brufen 400 mg
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste v nedávné době
užíval(a), nebo které možná budete užívat. Důvodem je, že Brufen 400 mg může mít vliv na
působení jiných léků. Jiné léky mohou zároveň mít vliv na působení přípravku Brufen 400 mg.
Svému lékaři nebo lékárníkovi sdělte, pokud užíváte některý z následujících léků:
acetylsalicylová kyselina ,
přípravek Brufen 400 mg neužívejte, pokud užíváte jiné protizánětlivé léky/ léky proti bolesti,
jiné léky obsahující ibuprofen, například ty, které lze zakoupit bez předpisu,
léky na onemocnění srdce, například digoxin,
léky na cukrovku,
léky proti srážení krve, jako například acetylsalicylovou kyselinu, warfarin nebo tiklopidin,
léky, které potlačují Váš imunitní systém, jako například cyklosporin nebo takrolimus,
léky na vysoký krevní tlak, včetně ACE inhibitorů (například kaptopril), beta blokátory nebo
antagonisty receptoru angiotensinu II,
diuretika (tablety podporující močení),
steroidy používají se při zánětlivých onemocněních,
selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) používané při depresích,
některá antibiotika proti infekci, včetně aminoglykosidů a chinolonů,
zidovudin používaný při infekci virem HIV (AIDS),
methotrexát používaný při některých typech rakoviny,
cholestyramin používaný ke snižování cholesterolu,
lithium používané při některých formách deprese,
vorikonazol nebo flukonazol používané při plísňových infekcích,
mifepriston používaný při umělém přerušení těhotenství,
Ginkgo biloba - bylinný přípravek z jinanu dvoulaločného často používaný proti demenci
Jestliže se cokoli z výše uvedeného na vás vztahuje (nebo si nejste jistý(á)), promluvte si před
užitím přípravku Brufen 400 mg se svým lékařem nebo lékárníkem.
Přípravek Brufen 400 mg s alkoholem
Pokud budete během užívání tohoto léku pít alkohol, může se zvýšit riziko nežádoucích účinků.
Těhotenství, kojení a fertilita
Tento přípravek neužívejte, pokud jste v posledních 3 měsících těhotenství.
Pokud jste v prvních 6 měsících těhotenství nebo pokud kojíte, promluvte si před užitím tohoto
léku se svým lékařem nebo lékárníkem. Tento lék by se měl v těhotenství užívat pouze na
doporučení lékaře.
Před použitím tohoto přípravku sdělte svému lékaři nebo lékárníkovi, že plánujete otěhotnět nebo
máte potíže s otěhotněním. Důvodem je, že tento přípravek může snižovat pravděpodobnost
otěhotnění.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
4
Tento přípravek u vás může vyvolat pocit závrati nebo ospalosti. Pokud k tomu dojde, neřiďte a
nepoužívejte žádné nástroje ani neobsluhujte stroje. Nedělejte žádné činnosti, které vyžadují
zvýšenou pozornost.
Důležité informace o některých složkách přípravku Brufen 400 mg
Brufen 400 mg, šumivé granule, obsahuje sacharózu
Sacharóza je cukr. Pokud Vám Váš lékař řekl, že Vaše tělo netoleruje nebo netráví některé cukry,
obraťte se na svého lékaře předtím, než začnete tento přípravek užívat.
Brufen 400 mg, šumivé granule, obsahuje sodík
Přípravek Brufen obsahuje 100 mg sodíku na jeden sáček. To je třeba vzít na vědomí, pokud máte
dietu s nízkým obsahem sodíku. Z důvodu obsahu sodíku v tomto přípravku budete pravděpodobně
muset snížit sodík ve své dietě.
3. JAK SE PŘÍPRAVEK BRUFEN 400 mg UŽÍVÁ
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů této příbalové informace , svého lékaře nebo
lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Tento přípravek je určen pouze pro krátkodobé použití. K dosažení úlevy od příznaků onemocnění
vždy užívejte nejnižší účinnou dávku po nejkratší nutnou dobu. Maximální dávka při užívání bez
porady s lékařem jsou 3 sáčky, tj. 1200 mg ibuprofenu denně. Bez porady s lékařem neužívejte
přípravek déle než 7 dní.
Mírná nebo středně silná bolest a horečka
Dospělí a dospívající nad 12 let (hmotnost 40 kg a vyšší):
400 mg jednorázově nebo až 3krát denně s intervalem 4 až 6 hodin mezi jednotlivými dávkami.
Menstruační bolesti
Dospělí a dospívající nad 12 let (hmotnost 40 kg a vyšší):
400 mg, dle potřeby 1krát až 3krát denně s intervalem 4 až 6 hodin mezi jednotlivými dávkami.
Na bolest při menstruaci, mírnou až střední bolest a horečku: neužívejte více než 3 sáčky
(1200 mg) během 24 hodin.
Revmatická onemocnění
Dospělí:
Obvyklá dávka přípravku je 400 mg 3krát denně.
Dodržujte dávkovací režim, který Vám předepsal Váš lékař.
Dospívající nad 12 let (hmotnost 40 kg a vyšší):
O výši potřebné dávky rozhodne Váš lékař a bude záviset na Vaší tělesné hmotnosti.
Obvyklá celková denní dávka je v rozmezí 20 až 40 mg na kg tělesné hmotnosti. Tato dávka se
rozdělí na 3 až 4 dílčí dávky, které se užívají v průběhu dne.
Dodržujte dávkovací režim, který Vám předepsal Váš lékař.
Neužívejte více než 6 sáčků (2400 mg) během 24 hodin.
Osoby s onemocněním jater nebo ledvin
Pokud máte problémy s játry nebo ledvinami, Váš lékař určí správnou dávku k užívání. Bude se
jednat o nejnižší možnou dávku.
Starší osoby (nad 65 let)
Pokud máte vyšší věk, Váš lékař určí správnou dávku k užívání. Bude se jednat o nejnižší možnou
dávku.
5
Užívání tohoto přípravku
Rychlejšího účinku lze dosáhnout podáním dávky na lačný žaludek.
Granule z jednoho sáčku nasypte do malé sklenice vody (přibližně 125 ml).
Ujistěte se, že se ze sáčku vysypaly všechny granule.
Přípravek ve vodě míchejte, dokud se nepřestanou vytvářet bublinky a granule se nerozpustí
vznikne šumivý nápoj s příchutí pomeranče.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Brufen 400 mg, než jste měl(a)
Jestliže jste užil(a) více přípravku Brufen 400 mg, než jste měl(a), okamžitě vyhledejte lékařskou
pomoc nebo nejbližší nemocnici. Vezměte si s sebou balení léku.
Příznaky předávkování mohou zahrnovat nevolnost, bolest žaludku, zvracení (může být s příměsí
krve), bolest hlavy, zvonění v uších, stav zmatenosti a třaslavé pohyby očí. Při vysokých dávkách
může dojít ke ztrátě vědomí, záchvatům (především u dětí), pocitům slabosti a závrati, může se
objevit krev v moči, pocity chladu a dýchací problémy.
Pokud užíváte léky proti bolesti, obzvláště kombinujete-li několik různých látek s účinkem proti
bolesti, můžete si trvale poškodit ledviny a vystavit se riziku selhání ledvin. Riziko se může
zvyšovat při dehydrataci. Z tohoto důvodu se vyvarujte nadměrnému užívání léků proti bolesti.
Při dlouhodobém užívání léků proti bolesti se mohou dostavit bolesti hlavy, které se ovšem nesmíte
snažit tlumit zvýšením dávky nebo dalšími léky proti bolesti. Pokud se domníváte, že by se Vás
výše uvedené mohlo týkat, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Brufen 400 mg
Jestliže jste zapomněl(a) užít dávku, užijte ji, jakmile si vzpomenete. Nicméně, pokud je již
téměř doba na Vaši další dávku, vynechejte zapomenutou dávku.
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo
lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí
vyskytnout u každého.
Závažné nežádoucí účinky
Zaznamenáte-li kterýkoli z následujících závažných nežádoucích účinků, přestaňte tento lék
užívat a okamžitě vyhledejte svého lékaře můžete potřebovat bezodkladnou lékařskou péči.
Méně časté (může postihnout až 1 člověka ze 100):
černá dehtovitá stolice nebo krev ve stolici,
zvracení krve nebo tmavých částic podobných kávové sedlině.
Velmi vzácné (může postihnout až 1 člověka z 10 000):
otok obličeje, jazyka a krku (hrtanu), který může způsobovat potíže při dýchání (angioedém),
zrychlený tep srdce, závažný pokles krevního tlaku nebo život ohrožující šok,
náhlá alergická reakce doprovázená zkrácením dechu, sípáním a poklesem krevního tlaku,
závažná vyrážka s puchýři na kůži, obzvláště na dolních a horních končetinách, která může
postihnout i obličej a rty (multiformní erytém, Stevens-Johnsonův syndrom). Tento účinek se
může ještě zhoršit v místech, kde se vytvoří velké puchýře, rozšíří se a části kůže se mohou
začít odlupovat (toxická epidermální nekrolýza). Může se objevit závažná infekce s destrukcí
(nekrózou) kůže, podkožní tkáně a svalů.
6
poruchy krvetvorby (agranulocytóza s horečkou, bolestmi v krku, vředy v ústní sliznici,
příznaky podobnými chřipce, závažnou únavou a krvácením z nosu a kůže). Váš lékař bude
muset zjistit množství krevních buněk ve vaší krvi.
Zaznamenáte-li kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků, přestaňte tento lék užívat a
okamžitě vyhledejte svého lékaře.
Zaznamenáte-li kterýkoli z následujících účinků, přestaňte lék užívat a informujte svého
lékaře:
Časté (může postihnout až 1 člověka z 10):
pálení žáhy, bolest břicha, trávicí potíže.
Méně časté (může postihnout až 1 člověka ze 100):
rozmazané vidění nebo jakýkoliv problém se zrakem, například přecitlivělost vůči světlu,
reakce z přecitlivělosti, například vyrážka na kůži, svědění a záchvaty astmatu (někdy
doprovázené poklesem tlaku).
Vzácné (může postihnout až 1 člověka z 1 000):
ztráta vidění.
Velmi vzácné (může postihnout až 1 člověka z 10 000):
náhlé plnění plic vodou, způsobující potíže při dýchání, vysoký krevní tlak, zadržování vody
a nárůst hmotnosti.
Zaznamenáte-li kterýkoli z výše uvedených nežádoucích účinků, přestaňte tento lék užívat a
informujte svého lékaře.
Další nežádoucí účinky
Časté (může postihnout až 1 člověka z 10):
poruchy trávicího traktu, například průjem, nevolnost, zvracení, plynatost, zácpa.
Méně časté (může postihnout až 1 člověka ze 100):
vředy v trávicím ústrojí s perforací i bez ní,
zánět střev nebo zhoršení zánětu tlustého střeva (kolitida) nebo celého
trávicího traktu (Crohnova choroba) a komplikace chronického zánětlivého střevního
onemocnění (perforace nebo píštěle),
mikroskopické krvácení tenkého střeva, které může vést k chudokrevnosti (anemii),
vředy a zánět v ústech,
bolest hlavy, ospalost, vertigo, závratě, únava, neklid, nespavost a podrážděnost.
Méně časté (může postihnout až 1 člověka ze 100):
zánět žaludeční sliznice,
problémy s ledvinami, včetně rozvoje otoku, zánětu ledvin a selhání ledvin,
rýma,
obtíže při dýchání (bronchospasmus).
Vzácné (může postihnout až 1 člověka z 1 000):
deprese, zmatenost, halucinace,
lupus erythematodes,
zvýšení množství močoviny a jaterních enzymů v krvi, pokles hemoglobinu a
7
hodnoty hematokritu, snížení srážlivosti destiček a prodloužený čas krvácení,
snížení sérového vápníku a zvýšení sérových hodnot močové kyseliny.
Velmi vzácné (může postihnout až 1 člověka z 10 000):
nepříjemný vjem bušení srdce, srdeční selhání, srdeční infarkt nebo vysoký krevní tlak,
zvonění nebo bzučení v uších,
zánět jícnu a pankreatu (slinivky břišní),
zúžení střev,
akutní zánět jater, žluté zabarvení kůže nebo bělma očí, zhoršená funkce jater, jejich
poškození nebo selhání,
zánět mozkových blan (bez přítomnosti bakteriální infekce),
poškození tkáně ledvin,
ztráta vlasů.
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny u jiných protizánětlivých léků:
vysoký krevní tlak a selhání srdce,
zhoršení vředů v tenkém střevě a zhoršení Crohnovy choroby (onemocnění střev),
mírně zvýšené riziko srdečního infarktu a mrtvice.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
To zahrnuje jakékoliv nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
5. JAK PŘÍPRAVEK BRUFEN 400 mg UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25 C Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před
světlem a vlhkostí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na sáčku a krabičce. Doba
použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého
lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní
prostředí.
6. DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Brufen 400 mg obsahuje
Léčivou látkou je ibuprofen. Jeden sáček obsahuje: 400 mg ibuprofenu
Pomocnými látkami jsou: kyselina jablečná racemická, sacharin sodná sůl, sacharóza,
povidon, pomerančové aroma, natrium-lauryl-sulfát, hydrogenuhličitan sodný a uhličitan
sodný bezvodý.
Jak přípravek Brufen 400 mg vypadá a co obsahuje toto balení
Brufen 400 mg šumivé granule, je bílý prášek s pomerančovým aroma. Přípravek je balen v
jednotlivých sáčcích.
Jedna krabička obsahuje 20, 30 nebo 40 sáčků.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Držitel rozhodnutí o registraci:
Abbott Laboratories, s.r.o., Praha, Česká republika
8
Výrobce:
Abbott S.r.L., Via Pontina, Km 52, Campoverde, Itálie 04010
Datum poslední revize textu: 10.7.2013