Formy glutathionu
Glutathion je k dostání v podobě doplňků stravy, kdy je lipozomální forma mnohem lépe vstřebatelná než ostatní formy.
Funkce glutathionu v organismu
- chrání organismus tím, že na sebe váže volné radikály. Ty vznikají v těle vlivem metabolických procesů, vlivem chemie v prostředí, léků, stresu či přemíry zátěže.
- podílí se na metabolismu vitamínu C a vitamínu E v těle,
- pomáhá játrům v procesu detoxikace,
- pomáhá ledvinám a trávicímu systému vylučovat toxiny,
- podporuje imunitní funkce těla,
- obecně nedostatečná funkce GSH vede k zánětu, rozvoji nemocí a stárnutí
Snížená hladina glutathionu v těle
Snížená hladina v těle je spojena s vyšší mírou oxidačního stresu. Je známo, že volné radikály (oxidační stres) vedou k rychlejšímu stárnutí a poruchám s ním spojeným. Sníženou hladinu glutathionu najdeme u osob trpících neurodegenerativními nemocemi (roztroušená skleróza, demence, Parkinsonova choroba...), srdečními onemocněními (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, ateroskleróza...), u osob s revmatoidní artritidou, lupusem, nekontrolovaným diabetem mellitem, u neplodných mužů i žen, u osob s psychickými obtížemi (bipolární porucha, deprese).
Snížená hladina glutathionu v těle může být způsobena těmito faktory:
- Věk ( jeho produkce se s věkem snižuje).
- Silné zatížení toxiny, volnými radikály a stresem (poté naše tělo není schopno recyklovat glutathion v potřebné míře)
- Špatná životospráva – nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, přemíra jednoduchých cukrů a toxických látek
- Dlouhodobá fyzická zátěž
- Znečištění prostředí
- Kouření a alkohol
- Stres
- Obezita
- Diabetes mellitus
- Chronické infekční nemoci
- Některé léky (acetaminophen, NSAID, opiáty, antiepileptika, polypragmazie - tj. užívání mnoha léků).
Zdroje glutathionu
Glutathion je obsažen v mase, ovoci a zelenině (především v té, která obsahuje síru - tj. brokolice, chřest, květák, zelí, česnek, cibule, kapusta, špenát, avokádo, hovězí a kuřecí maso, šunka, jahody...), pivovarských kvasinkách a luštěninách. Hladinu glutathionu zvyšuje i pravidelné aerobní cvičení, které posiluje i náš imunitní systém. Funkci glutathionu podporují vitamíny C a E, selen, rybí tuk (omega 3), vitamíny skupiny B (B12, B9, B2, B6), ALA, hořčík a ostropestřec. Silimarin z ostropestřce zvyšuje produkci glutathionu až o 35 %. Ostopestřec se běžně používá jako doplňková pomoc při cirhóze, steatoze (ztučnění) jater a při hepatitidě. Kobminace ostropestřce a glutathionu je vhodná, protože obě tyto látky spolu synergicky spolupracují.
Doporučená denní dávka
Suplementace GSH je možná jen po poradě s vašim lékařem, tělo si jej běžně vyrábí samo (denně ho vytvoří cca 2-150 mg). Bezpečná denní dávka se udává v rozmezí od 250-1500 mg.
V některých zemích je Glutathion registrován i jako lék. V léčebných dávkách se osvědčilo podávání intravenózně či intramuskulárně. V inhalační (aerosolové) formě se glutathion podává při léčbě plicních onemocnění.
Zahraniční studie
Pro přehled uvádíme zdroje zahraničních studií, které se působením a funkcemi glutathionu zabývají:- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11008322/ (Souhrnné informace o GSH)
- https://www.ejmed.org/index.php/ejmed/article/view/218/91 (Preventivní používání glutathionu a užití při mnoha onemocněních)
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36386929/ (Stárnutí, protizánětlivé a antioxidační účinky při terapii mnoha onemocnění)
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109705028275 (Protizánětlivý a antioxidační efekt GSH u aterosklerózy. Zánět a jeho vliv na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.)
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9137531/ (Vliv na dlouhodobého užívání glutathionu chrání před oxidativním stresem a podílí se na udržení zdravé hladiny glykovaného hemoglobinu (cukru v krvi) u pacientů s diabetem 2.)
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28789631/ (Vliv glutathionu na nealkoholické ztučnění jater.)
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.