Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co je parazit a co dělá v těle
Parazit je cizopasník, který žije v hostitelském organismu, odebírá mu živiny a svým působením do něj vylučuje toxiny a tím oslabuje jeho fungování.
Téměř každý z nás má v těle řadu parazitů, ale ne všem způsobují zdravotní potíže. Jde nejčastěji o malé organismy bakterie, viry, plísně a kvasinky. Jindy jde o větší parazity, jako je roup, škrkavka, tasemnice a další.
Paraziti mohou být příčinou anémie, potravinových alergií, kožních obtíží a ekzémů, bolestí kloubů, únavy, poruch spánku, snížené imunity, opakovaných infekcí a zánětů, trvale zvýšené tělesné teploty a dalších.
Mezi nejčastější parazity patří roup dětský, škrkavky, motolice, tasemnice a toxocara.
Pozor na toxoplazmózu
Velmi častým onemocněním je také toxoplazmóza, kterou se můžeme nakazit od koček. Člověk je pro tohoto parazita pouze náhodným hostitelem. Toxoplazmóza je zvlášť nebezpečná pro těhotné ženy (hrozí narození postiženého dítěte) a lidi s oslabenou imunitou. Účinnou obranou proti parazitům je především prevence.
Jak se zbavit parazitů
Při podezření na parazita je vhodné absolvovat klasické lékařské vyšetření. V případě nálezu se nasadí potřebné léky tzv. anthelmintika.
Na místě je vhodné podpořit imunitu vhodnými přípravky a stravou. Velmi účinné je kombinovat tyto chemické léky i s přírodními antiparazitiky z řad bylin.
Dříve bylo běžné užívat určité bylinky, detoxikační kúry či podstupovat očistné půsty či hladovky, aby se tělo těchto parazitů zbavilo. Tradiční medicíny tím vědomě očišťovaly těla od nepřátelských kolonizátorů. Vše se dělo většinou se změnou ročního období, tedy na jaře a na podzim.
Přírodní antiparazitikum našich předků
K tradičním přírodním antiparazitikům patřilo odedávna i kyselé kvašené zelí, česnek, cibule a dýňová semínka.
Bylinná antiparazitika
- Ořešák královský
- Pelyněk pravý
- Hřebíček vonný
- Kurkuma dlouhá
- Zázvor
- Oregano
- Křen
- Cibule
- Vilcakora
- "Dračí krev"
Co můžete ještě udělat
Pokud se snažíme očistit naše tělo od parazitů, tj. užíváme antiparazitární léky, vhodné bylinky či doplňky stavy, je podstatné neopomínat i na změnu stravy a podpořit vyloučení parazitů z těla. Strava by měla být lehká s množstvím ovoce a zeleniny, omezte těžko stravitelné tuky, maso, vejce a kombinovaná jídla.
Doplňte jídelníček
Přidejte do stravy vlákninu nebo jíly, které urychlují střevní pasáž a váží na sebe množství látek, kterých se tělo potřebuje zbavit. K tomuto účelu se hodí například zelený jíl nebo přípravky na bázi křemíku, medicínského uhlí nebo psyllia.
Využijte doplňky stravy
Tyto doplňky stravy většinou obsahují kromě huminových kyselin i extrakt z ořešáku královského. Ten je známý jako antioxidant, prospěšný je pro metabolismus lipidů, přispívá k normální činnosti ledvin a střev a podporuje imunitu. Další složkou je kurkuma dlouhá, která má pozitivní vliv na normální trávení, činnost jater, normální stav kloubů.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.