Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Léčba kašle
Důležité je správně určit typ kašle a podle toho zvolit i léčbu. Dejte si pozor na to, že doma najdete „něco“ proti kašli a začnete to bez rozmyslu a přečtení příbalového letáku užívat.
Suchý kašel, který většinou provází chřipku, se snažte zmírnit, obzvláště pokud vás budí ze spaní. Tento kašel nemá pro tělo žádný užitek. Je vhodnější jej léčit až po poradě s lékařem či lékárníkem.
Vlhký kašel, který bývá spojen s nachlazením, v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají maximálně do 18 hod. večer.
Nejčastěji se používaji k léčení kašle kapky, případně tablety, pastilky či sirupy. Léčbu kašle však lze doplnit i řadou jiných přípravků a rad.
Pozor na kombinaci léků
Nikdy nekombinujte léky na tlumení kašle s léky na vykašlávání. V některých produktech mohou být obsaženy i další látky, které snižují horečku a bolest hlavy, tlumí bolest v krku či dezinfikují sliznici. Pokud trpíte pouze kašlem, tyto léky neužívejte.
Druhy kašle
Setkat se můžeme i s akutním kašlem, který může doprovázet vdechnutí cizího tělesa či dráždivých plynů, náhlou infekci dýchacích cest, zápal plic nebo alergická onemocnění.
Chronický kašel (trvající déle než 4-6 týdnů) se často objevuje po prodělaném zánětu dýchacích cest, při zvětšené nosní mandli, setkávají se s ním kuřáci či astmatici.
Co ještě dělat, abyste se zbavili kašle
- Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy (ideální je, aby měly nápoje pokojovou teplotu). I polévka není špatná ke zředění hlenů.
- Vyhněte se raději mléčným výrobkům (podporují tvorbu hlenů)
- Užívejte bylinkové čaje nebo tinktury
- Inhalujte páru
- Ulevit mohou i mentolové bonbony
- Zvlhčujte vzduch v místnosti
- Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření
- Dbejte na hygienu - myjte si často ruce
- Bolesti na prsou můžete ulevit i namazáním husího sádla na hruď
- Dejte si pozor na med - ten může ke kašli dráždit
Přírodní tipy
- Cibulový sirup na kašel: Cibule je známá pro své protizánětlivé vlastnosti. Cibulový sirup připravíte tak, že nasekáte cibuli, posypete ji cukrem nebo medem a necháte přes noc odstát. Vzniklý sirup pak můžete užívat několikrát denně.
- Bylinky na kašel: Mnohé bylinky jsou prospěšné pro uvolnění dýchacích cest. Mátu, tymián, eukalyptus nebo šalvěj lze použít pro inhalaci nebo jako součást čajových směsí. K podpoře vykašlání se hodí také sirup z lišejníku a slézu, hojí podrážděné sliznice dýchacích cest.
- Jitrocelový sirup na kašel: Jitrocel je známý pro své uklidňující účinky na podrážděný krk. Sirup z jitrocele je možné koupit v lékárně.
- Zábal na kašel: Teplý zábal na hrudník může pomoci zmírnit kašel. Použijte například látku namočenou ve vlažné vodě s přidáním esenciálního oleje (např. eukalyptu).
Příčiny kašle
Ačkoli kašel dokáže velmi potrápit, jedná se o důležitý obranný mechanismus. Přirovnat jej můžeme například ke zvýšené teplotě. Ta nás také varuje před počínajícím bojem těla s virem či bakterií.
Dýchací cesty neslouží v těle jen kvůli přívodu vzduchu do plic. Mají za úkol i chránit před škodlivinami z ovzduší. Jakmile receptory v dýchacích cestách rozpoznají škodlivou látku, vir či bakterii, začnou dýchací cesty produkovat větší množství hlenu než je obvyklé. Poté dochází k potřebě zbavit tělo nadbytečného hlenu, tedy k odkašlávání.
Kašel mohou přivodit bakterie nebo viry, které vyvolávají chřipku či nachlazení. Kašel však může vyvolat i bronchitida, astma, senná rýma, kouř z cigaret, prach či agresivní chemikálie. Ke kašlání mohou nutit i některé poruchy trávicího ústrojí. Určité léky, například ty na snížení krevního tlaku, mohou také vyvolávat kašel.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.