Plicník lékařský - účinky a využití
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina s lodyhou porostlou jemnými chloupky a s vejčitými listy s jasně bílými flíčky - odtud vznikl dle této podobnosti i její název - plicník. Tato bylinka roste po celé Evropě od března do května. V lidovém léčitelství je velmi dobře známá jako bylinka určená pro plíce.

Co obsahuje plicník
Plicník tmavý obsahuje- hojivý alantoin,
- slizovité látky,
- saponiny,
- vitamín C a
- kyselinu křemičitou.
Plicník - využití
Plicník se využívá do bylinných směsí spolu s diviznou, slézem, yzopem, bezem a šípkem jako účinná směs na podporu zdraví dýchacích cest, která podporuje odhlenění. Bylinky si připravte jako nálev (macerát za tepla), tj. bylinky zalejte vroucí vodou a nechte několik minut vyluhovat. Poté můžete vypít. Slavný léčitel Sebastian Kneipp propagoval na silné zahlenění kombinaci plicníku s kořenem libečku.Plicník lze bezpečně použít také k vnějšímu použití jako odvar do koupele. Osvědčeně se využívá na podporu přirozené regenerace ran, zdraví pokožky a normální zhojení krvácivých hemeroidů. Odvar lze použít i ke kloktání. Bylinky v tomto případě vařte cca 5 minut.

Plicník - pozor na užití a nežádoucí účinky
Vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů (které obsahuje i podběl nebo brutnák), přidejte plicník pouze do čajové směsi, nepijte jej samotný! Bylinnou směs s plicníkem pijte pouze po dobu 1-2 týdnů.
Tuto relativně silnou léčivku nedoporučujeme ani dětem, těhotným a kojícím ženám. Pro ně jsou vhodnější jemnější bylinky.
Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy, poraďte se o využití plicníku se svým ošetřujícím lékařem. U některých osob může dojít při užívání i k nežádoucím alergickým reakcím (vyrážky, otoky, svědění...).

PharmDr. Kamila Horníčková
a akcích na Lékárna.cz vždy včas!
Napište nám!