Vitamín K
Pokud chcete užívat vitamín K jako doplněk stravy, poraďte se nejdříve se svým lékařem o vhodnosti užití. Vitamín K je možné získat prostřednictvím volně prodejných doplňků stravy v různých formách, např.- v tabletách,
- v tobolkách a kapslích nebo
- v tekuté formě.
V čem je vitamín K
Existují dvě přirozeně se vyskytující formy vitamínu K – K1 (fylochinon) a K2 (menachinon). Vitamin K3 je syntetický a přidává se do krmiv pro zvířata.
Vitamin K2 je tvořen bakteriemi ve střevech a naše tělo si ho z části tvoří samo. . Kromě toho je vitamín K obsažen v:
- listové zelenině, především ve špenátu, salátu, kapustě nebo brokolici (K1),
- přírodních sýrech (K2),
- vejcích (K2),
- fermentovaných potravinách (K2),
- sojových bobech (K2),
- vnitřnostech (K2).
Vitamín K – nedostatek a jeho projevy
Nedostatek vitamínu K je v našich zeměpisných šířkách vzácný. Získáváme ho obvykle v dostatečném množství z potravy a navíc ho vytvářejí střevní bakterie. Pokud nedostatek nastane, projeví se poruchou srážení krve. Postižení jedinci mají prodlouženou krvácivost. Tvoří se jim snadno a zdánlivě bez příčiny krevní podlitiny a krevní výrony. Vznikají “modřiny bez úrazu”. Ohroženi jsou zejména lidé s poškozením jater (a také alkoholici!), s poruchou vstřebávání živin, s průjmy a jedinci živení dlouhodobě nitrožilně. Také vysoké dávky vitamínu E prodlužují srážení krve.
Vitamín K – předávkování je relativně vzácné
Vitamínem K se výjimečně dá i předávkovat. Pokud byste užívali 600 miligramů denně, mohly by se objevit horečka a nechutenství.
Doporučená denní dávka vitamínu K
Je-li nutno dodávat vitamín K jinak než potravou, uvádí se dávka 1 mikrogram na kilogram potravy denně. V běžné stravě je obsaženo 300–500 mikrogramů denně, což naši potřebu velkoryse pokryje.
Vitamín K pro novorozence
S vitamínem K se můžete setkat již v porodnici. Novorozenec ho dostává buď ve formě injekce nebo kapek jako prevenci krvácivé nemoci.
Pro koho není vitamín K vhodný
POZOR! Vitamín K by neměli bez vědomí lékaře užívat pacienti, kteří jsou léčeni léky ovlivňující srážlivost krve (především warfarin).
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.