Zázvor je již přes 3000 let používán jak v asijské kuchyni, tak na Středním východě. V těchto oblastech je hned po soli nejčastěji používanou potravinářskou přísadou. Zázvor se v Evropě používal již v období antiky.
Účinky zázvoru
Zázvor působí celkově na celý organismus a jednotlivé orgány. Prospívá vyrovnanému trávení tím, že zvyšuje produkci žaludeční šťávy a slin. Vhodný je tedy při cestování nebo jako podpora normálního trávení v prvních fázích těhotenství. Prospívá také správné činnosti srdce a tedy i krevního tlaku a vyrované správné hladině cukru v krvi. Také podporuje zdravý imunitní systém a jeho normální funkce. Působí jako antioxidant.
Co se ze zázvoru používá
Využívá se rozvětvený, dužnatý oddenek. Ten se používá buď čerstvý nebo se sušený a drcený přidává do koření. Z oddenku se také lisuje olej a získává vonná silice. Připravuje se z něj také čaj či zázvorové pivo.
Jak zázvor užívat
Zázvor vě formě sušeného mletého kořene, kandovaného, zázvorového čaje či šťávy najdete v naší bohaté nabídce.
- Na vyrovnané trávení? Pijte několikrát denně čaj připravený z 0,5-1 g suchých kořenů ve 150 ml horké vody.
- Trpíte nevolností při cestování? 1 gram suchého prášku 30 minut až 4 hodiny před cestou.
Možná rizika užívání zázvoru
Jsou minimální, zázvor je dobře snášen. Jen je dobré to s ním nepřehánět. Maximálně v dávkách nad 5 gramů denně hrozí větší riziko spojené s žaludeční nevolností, pálením žáhy, průjmem a srdečními poruchami.
Pozor si dejte a s lékařem se poraďte v následujících případech:
- užíváte-li léky proti překyselení žaludku (antacida),
- léky na snížení krvácení,
- léky na srdce a
- jste-li diabetik.
Při výběru přípravku s ohledem na váš zdravotní stav a vhodnosti používání zázvoru se poraďte s lékárníkem nebo konzultujte s lékařem.