Zinek v lidském těle
Zinek se podílí na procesu dělení buněk. Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin, zásad, cukrů, makroživin, mastných kyselin a vitamínu A. Patří mezi antioxidanty a napomáhá tak k ochraně buněk před působením volných radikálů.
K čemu je dobrý zinek
Zinek přispívá k:
- normální syntéze DNA,
- normální plodnosti a reprodukci,
- normální funkci imunitního systému a normálním rozpoznávacím funkcím,
- udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky, zraku a hladiny testosteronu v krvi.
Zinek v potravinách
Dostatečné množství zinku se nachází v běžné, zdravé a pestré stravě. Důležité je hlavně to "zdravé". Pokud jíte mnoho cukrů, tuků, bílého pečiva, snižujete tím vstřebávání zinku a zároveň zvyšujete jeho potřebu. Zinek se nachází v rostlinných i živočišných produktech. Lépe se vstřebává z těch živočišných. Nejvíce ho najdeme v ústřicích a krevetách. Dále pak v dýňových semínkách, luštěninách, cizrně, ovesných vločkách, mase (nejvíce v hověžím, vepřovém a jehněčím), ořeších, hořké čokoládě či mrkvi.
Nedostatek zinku - kdo jím může trpět
Nedostatkem zinku trpívají především:
- těhotné ženy,
- děti,
- mladiství,
- sportovci a
- všichni, kteří nemají vyváženou pestrou stravu.
Méně zinku mívají i lidé, kteří trpí diabetem, atopickým ekzémem či zánětlivým onemocněním střev.
Nedostatek zinku se může projevovat:
- špatným hojením ran,
- bílými skvrnkami na nehtech,
- únavou,
- popraskanými koutky úst,
- vyrážkami,
- suchou, hrubou kůží,
- padáním vlasů,
- zvýšenou náchylností k infekcím či celkovou slabostí.
U těhotných může nedostatek zinku způsobovat špatný vývoj plodu, předčasný porod, nízkou porodní váhu miminka či porodní komplikace.
Nadbytek zinku
Zinek se v organismu nekumuluje, proto je riziko předávkování minimální. Při předávkování se většinou jedná o jednorázové předávkování více než 170 mg/den nebo dlouhodobý zvýšený příjem. Riziko předávkování hrozí i při práci s kovy - vdechování par nebo práškového zinku. Projevuje se průjmem, zvracením, nevolností, bolestmi svalů, zhoršením vstřebávání mědi a železa a s tím související chudokrevností.
Doporučená denní dávka zinku je 10 mg. Maximální dávka by neměla překročit 25 mg denně. Pro nejlepší využití v organismu je vhodné užívat zinek na lačno.
Zinek
Pokud vám nevyhovují zinkové tablety, můžete vyzkoušet zinkové pastilky nebo rozpustné tablety do vody. Výhodná je i kombinace selen zinek či vitamín C se zinkem. Zinková mast je vhodná ke zklidnění podrážděné pokožky (pocením, močí, stolicí, opruzením, poštípáním hmyzem, svěděním). Využijete jí i všude tam, kde je potřeba pokožku vysušit - akné, opary či neštovice.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.